Jesień. Jesienne pożywienie. Element Metalu.


Realizacja Misji: SMAK, czyli "dowozimy dla Was zdrowe jadło" zbiega się w czasie z przygotowaniami do najchłodniejszej pory roku.
Jesień przestaje rozpieszczać swoim urokiem, kolorystyką i zapachami. Robi się szaro-buro. Grubsze swetry nieśmiało wyskakują z szaf. Wieczory wydłużają się, posłania robią się coraz przytulniejsze, a perspektywa wyjścia na dwór nie brzmi już tak jak miesiąc temu. Jak przygotować się do zimowej ofensywy? Czego potrzebuje nasze ciało i umysł? Niżej cytaty z mądrej księgi i pewnego mędrca...


via: google.com

1.
Jest porą żniw, czasem chowania się do środka i skupiania się w sobie na wszystkich poziomach; czasem gromadzenia paliwa, pożywienia, ciepłych ubrań. Jesień jest czasem, w którym trzeba się przygotować na nadchodzący bezruch zimy. Wszystko w przyrodzie kurczy się i kieruje swoją esencję w dół i do środka. Opadają liście i owoce, schną nasiona, a soki drzew spływają do korzeni. Trawy zaczynają tracić swój głęboki kolor, stając się coraz jaśniejsze i suchsze.
Siły jesieni tworzą suchość w Niebiosach i metal* na Ziemi; tworzą płuca i skórę na ciele. 
I nos oraz biały kolor i smak ostry... 
Emocje gniewu i zdolność do wyrażania płaczu.
(klasyk medycyny wewnętrznej)

2.
Aby przygotować pożywienie, które odzwierciedla cechy jesieni, musimy uzmysłowić sobie obfitość kurczącej się już natury. (...) Dodatkowo należy stosować metody gotowania, które dostarczą większą ilość energii, jakiej wymaga chłodniejsza pora roku.

3.
Esencja pożywienia jest odbierana przez zmysł węchu, który jest związany z Elementem Metalu i płucami. Ciepłe aromaty pieczonego i smażonego pożywienia pobudzają apetyt, a skoncentrowane pokarmy i korzenie zagęszczają krew, co jest odpowiednim przygotowaniem do chłodniejszej pogody.


[za:] P. Pitchford, Odżywianie dla zdrowia. Tradycje wschodnie i nowoczesna wiedza o żywieniu, tłum. I. Zagrobna, Łódź 2010, s. 400-401


Warto pomyśleć nad zrównoważoną dietą w tych dniach. SMAK pomoże przetrwać Wam zimę w zdrowiu. Doczekamy razem wiosennych nowalijek! 

*Element Metalu - chcesz wiedzieć czym jest? Kliknij w odnośnik, który przeniesie Cię do odpowiedniego artykułu na naszej stronie
Share on Google Plus

About SMAK

    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 komentarze :

Prześlij komentarz