Pięć przemian, pięć przypraw


Oto nasz mały przyprawowy ekshibicjonizm 

Widok szefów kuchni z namaszczeniem wsypujących zawartość słoików i torebek do garnków i naczyń, tajemne zaklęcia w oparach gotowania, pieczołowite odliczanie ziarenek, szczypta tu, dwie i pół łyżeczki tam... kogo nie fascynuje ten element przyrządzania jedzenia? 

Nie na darmo "solą" czegoś określa się podstawę, esencję danego stanu, zjawiska, zawodu czy rzeczy. Można dłużej bądź krócej coś dusić czy peklować, można stosować cały wachlarz dodatków warzywnych, można też szkolić się u mistrzów w sprawianiu mięs i ryb, ale przyprawianie to chyba najbardziej indywidualna sprawa. I żadna kuchnia świata nie jest w tym momencie bardziej decyzyjna niż Ty sam wobec produktów i przyrządów Twoich. Do dzieła!

Chcemy zdradzić Wam, co stosujemy jako przyprawy i dlaczego właśnie one wydają nam się najodpowiedniejsze. Samo zdrowie



 Imbir 


Smak ostry – kieruje w górę i na zewnątrz. Rozprasza zastoje energetyczne 


Termika: ciepła 


Pobudza krążenie. Wspomaga pracę płuc oraz jelita grubego. Ma działanie uspokajające, przeciwdepresyjne, przeciwzapalne. Skuteczny przy migrenie. Przyspiesza trawienie białka pochodzenia zwierzęcego i zawartego w roślinach strączkowych.




Kozieradka


Smak gorzki – kieruje w dół, pubudza przemianę materii


Termika: bardzo ciepła 

Obniża poziom złego cholesterolu, działa rozkurczowo i żółciopędnie. Łagodzi stany zapalne i infekcje. Ma właściwości wykrztuśne, jest więc idealna do leczenia zatok i płuc. Pobudza regenerację wszystkich tkanek, działa przeciwalergicznie i mlekopędnie. Jest też naturalnym źródłem żelaza, krzemu, sodu i tiaminy.




Cynamon 


Smak słodki – rozprowadza i nawilża 


Termika: bardzo ciepła 


Zaraz po goździkach jest przyprawą, która ma najwięcej przeciwutleniaczy. Korzystnie wpływa na trawienie i oddychanie. Działa antyseptycznie i grzybobójczo. Przyspiesza przemianę materii oraz reguluje pracę nerek.





Sól himalajska 


Smak słony – kieruje w głąb, wzmacnia kości, oswabadza zastój 


termika: zimna 




Mikroelementy tej odmiany soli mają postać drobnych cząsteczek, dlatego komórki Twojego ciała z łatwością je absorbują. Wzmacnia i odtruwa organizm, eliminuje toksyny, równoważy pH organizmu, normalizuje ciśnienie krwi, chroni przed chorobami reumatycznymi oraz artretyzmem. Pomoże w razie stanów zapalnych stawów , wysypek skórnych i cellulitu.


Amchoor 


Smak kwaśny – kieruje do wewnątrz i w dół. Sprzyja ochronie soków ciała 


Termika: chłodna 




Sproszkowane mango; ususzone w słońcu, z miodowym zapachem i lekko kwaśnym posmakiem. Zawiera związki aktywnie biologicznie, które łagodzą stany zapalne i zapobiegają przed rozwojem nowotworów oraz cechuje się dużą zawartością beta–karotenu, związku chroniącego skórę przed działaniem promieni UV. Puder z mango zmiękcza mięso. 


A Ty? Z czego korzystasz w swojej kuchni? Jakie przyprawy stanowią jej s ó l ?
Share on Google Plus

About SMAK

    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 komentarze :

Prześlij komentarz