Przyszła Zima! Wprowadzenie do Elementu Wody

W poprzednim artykule dotyczącym naszej filozofii przytaczałem Paula Pitchforda i jego wywody na temat Elementu Metalu i jesiennej aury.
Dziś wracam do jego książki Odżywianie dla zdrowia opartej równomiernie na tradycjach Wschodu i nowoczesnych zdobyczach nauki – po to by wprowadzić nas w klimaty zimowe.

góry Jotunheimen, fot. Bart Kowynia


Norweskie lato wygląda jak poprzedni miesiąc na sudeckim przedgórzu, prawda? Choć pierwszy śnieg już za nami, to niezależnie od niego mróz ściska... mięśnie, maluje twarze na czerwono i wygania z dworu wprost pod pierzynę. Ubieramy kolejne warstwy naszykowanych jesienią ciepłych swetrów. Ale to nie wszystko. Piszą o tym mędrcy ze Wschodu i jeden specjalista ze Stanów:


Zima kończy wszystkie pory roku. Aby zjednoczyć się z zimą, większy nacisk kładzie się na jakości Yin – bycie bardziej receptywnym, introspektywnym, nastawionym na gromadzenie. Oziębia sie powierzchnia ciała, a ogrzewa jego wnętrze. Zimno i ciemność skłaniają się do poszukiwania wewnętrznego ciepła. To pora odpoczynku, głębokiej medytacji, doskonalenia esencji duchowej i gromadzenia energii fizycznej – w formie niewielkiego przybrania na wadze – na czas chłodów. Chociaż przeważają wówczas powolne procesy Yin, trzeba pozostac na tyle aktywnym, by utrzymać giętkość kręgosłupa i stawów.*Tymczasem wg Żółtego cesarza «klasyka medycyny wewnętrznej», liczącego sobie trzy tysiące lat źródła wiedzy nt. medycyny chińskiej, wygląda to mniej więcej tak.

Siły zimy stwarzają zimno w Niebiosach i wodę na Ziemi. Tworzą nerki i kości w ciele (...). Uczucie lęku i zdolność do wyrażania jęku.

Czy klasykowi tworzącemu 30 stuleci temu na dworze chińskiego cesarza chodziło o jęk po ciosie śnieżną pigułą czy może o coś głębszego... tego nie wiedzą najstarsi górale. To tyle słowem wstępu, wprowadzenia w tematykę Zimy. W następnym artykule z cyklu: więcej na temat Elementu Wody, nerek i kości. Będziemy radzić i karmić aż do końca zimy :)

*[za:] P. Pitchford, Odżywianie dla zdrowia. Tradycje wschodnie i nowoczesna wiedza o żywieniu, tłum. I. Zagrobna, Łódź 2010, s. 409
Share on Google Plus

About SMAK

    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 komentarze :

Prześlij komentarz